Co je hormonální jóga a jak funguje?

Hormonální jóga dokáže pomoci ženám v různých věkových kategoriích s mnoha obtížemi.

Slyšeli jste už o hormonální józe? Tato jógová sestava, kterou vytvořila brazilka Dinah Rodrigues, vychází z klasické jógy, ale zaměřuje se specificky na fyziologii ženského hormonálního systému. A s čím souvisí ženské hormony? Třeba s menstruací a ženskými pohlavními orgány, těhotenstvím, menopauzou, výkyvy nálad, ale i s hezkou pletí a zdravými vlasy. Ženy, které mají diagnostikované problémy se štítnou žlázou vědí své. Přečtěte si více o hormonální józe a zjistěte, jestli by mohla být vhodná i pro vás.

Hormonální jóga je ucelená sestava cviků, která harmonizuje hladiny hormonů v těle a pomáhá s dysfunkcemi rozmnožovací a endokrinní soustavy. Jen málokterý jiný styl jógy takto efektivně kombinuje fyzické cvičení a dechové i relaxační techniky. Tím, že je její působení na hormonální systém účinnější než u klasické jógy, výsledky se dostavují rychle. Velmi rychle.

Hormonální jóga dokáže pomoci ženám v různých věkových kategoriích s mnoha obtížemi. Ženy si k ní nejčastěji nacházejí cestu, když je trápí nepříjemné projevy menopauzy nebo ji chtějí oddálit. Dále se tímto cvičením zbavíte bolestivé nebo nepravidelné menstruace, PMS, dlouhodobého stresu nebo jen zlepšíte kvalitu svých vlasů, nehtů a pleti. Hormonální jóga ale pomáhá i s mnohem závažnějšími problémy, takže díky ní vyléčíte polycystické vaječníky, různé cysty a myomy, pomůžete špatně fungující štítné žláze nebo také zvýšíte svoji šanci otěhotnět.

Co způsobuje, že tato speciální forma cvičení tak neuvěřitelně rychle funguje?

Požadovaný efekt se dostavuje tím, že při cvičení dochází k „masáži“ vybraných vnitřních orgánů v různých jógových pozicích. Tato speciální masáž se provádí pomocí jógových dechových technik v kombinaci se cviky, během kterých se daná žláza fyzicky jemně stlačuje nebo naopak protahuje. Cvičením se posilují a znovu aktivují především vaječníky, štítná žláza, nadledvinky a hypofýza.

Hormonální jóga působí nejen na tyto žlázy, ale na lidské tělo komplexně. Její cvičení zlepšuje lidskou psychiku a pozitivně působí na naši mysl, energetický systém i emoce. Častou příčinu vzniku závažných fyzických a psychických chorob představuje nadměrný a dlouhodobý stres. Hormonální jóga pomáhá vylučovat tyto následky stresu v podobě toxinů z těla, čím se stává účinným nástrojem k celkovému zlepšení kvality života a prevenci různých civilizačních chorob.

Od řešení menopauzy až k hormonální józe

Cvičení hormonální jógy nepředstavuje žádný aktuální módní výstřelek. Její autorka Dinah Rodrigues (*1927) sestavila tyto cviky a techniky již před více než třiceti lety. V této době se zabývala zejména menopauzou a jejímu oddálení, ke kterému by nebyly potřeba žádné léky ani bylinky. Na základě svých zkušeností postupně vytvořila propracovanou sestavu cviků a technik, které pravidelně konzultovala s odbornou veřejností, zejména s lékaři, fyzioterapeuty, gynekology a také jógovými mistry. Tato série cviků se zapsala do světa jógy jako Hormonální jógová terapie pro menopauzu, dnes již známá především pod názvem hormonální jóga podle Dinah Rodrigues.

Jak poznáte tu “pravou” hormonální jógu?

Hormonální jóga dokáže pomoci ženám v různých věkových kategoriích s mnoha obtížemi.

Nevíte, která hormonální jóga je ta pravá? Není se čemu divit. Na internetu a sociálních sítích se objevuje mnoho videí s různými ukázkami právě této jógy. Hormonální jóga s ověřenými účinky, kterou Brazilka Dinah Rodrigues vyvinula a kterou si chrání autorskými právy, představuje předem danou sestavu. Tato sestava není veřejně dostupná a ženy by ji měly cvičit kompletní a beze změn.

Dinah Rodrigues uděluje oprávnění učit tento druh jógy pouze lektorům, které sama vyškolila. Ti se potom mohou prokázat certifikátem o absolvování jejího kurzu. Certifikaci každé lektorky hormonální jógy nejsnadněji najdete přímo na jejich webových stránkách. Při výběru kurzu hormonální jógy si vybírejte pouze mezi certifikovanými lektory, protože jedině ti vám zaručí kvalitu kurzu.

Lektoři nesmí sestavu hormonální jógy veřejně publikovat, takže cokoliv najdete volně dostupné na internetu, nepochází od certifikovaného lektora. Tato různá cvičení tím pádem nemusí přinést takové výsledky, které od nich očekáváte. Od ledna roku 2022 Dinah Rodriguez povolila lektorkám předcvičovat také online, nicméně i nadále nesmí jakékoliv materiály šířit veřejně na sociálních sítích a jiných podobných platformách.

Pokud se rozhodnete cvičit přímo se mnou, určitě využijte možnost objednat si kompletní online kurz hormonální jógy. Nebo můžete začít s rozcvičkou hormonální jógy.

CERTIFIKOVANÁ HORMONÁLNÍ JÓGA NAPODOBENINY HORMONÁLNÍ JÓGY
Vždy najdete uvedenou jako hormonální jógová terapie (nebo hormonální jóga) podle Dinah Rodriguez V názvu ani podrobnostech nenajdete informace o spojitosti s její autorkou 
Ucelená sestava cviků s cíleným pořadím Různé kombinace cviků z klasické jógy
Dynamický druh jógy Rozmanitá dynamika od pomalé až k rychlé
Zapojena  intenzivně bhastrika (břišní dech) s cílením na žlázy s vnitřní sekrecí Bez bhastriky a cílení na žlázy s vnitřní sekrecí
Může lektorovat pouze certifikovaná lektorka přímo od autorky Dinah Rodriguess Může lektorovat kterákoliv lektorka nebo lektor jógy

Sestava hormonální jógy

Z praktického hlediska se sestava hormonální jógy skládá ze 4 částí:

 1. Úvodní cviky, která vás zahřejí, protáhnou a připraví tělo na následné cvičení
 2. Každodenní sestava daných cviků
 3. Závěrečná harmonizace a relaxační techniky, kterými se vaše tělo i mysl zklidní
 4. Dechové a antistresové cviky, které můžete cvičit mimo doporučenou sestavu

Hormonální jógu a celou její sestavu ideálně cvičte nejméně 3x týdně. Tento interval přizpůsobujte tomu, jak se po cvičení cítíte a s jak závažnými zdravotními problémy se potýkáte. Dechová a antistresová cvičení praktikujte kdykoli cítíte stres a nepohodu.

Základní prvky sestavy hormonální jógy

 • Základ fyzických cviků stojí na hatha jógových asánách. Při cvičení používáme buď statické nebo dynamické pozice, které celkově působí na pohybový aparát, svaly, nervový systém a vnitřní orgány včetně žláz. Jedná se o opravdu jednoduché cviky, které zvládnete i bez předchozí zkušenosti s jógou. Pokud máte jakékoliv omezení (kolena, kyčle, výhřez ploténky atp.), můžete vyzkoušet modifikace cviku přizpůsobené vašim konkrétním možnostem. Cviků se v sestavě nachází celkem 21 od pozic zaměřených na pružnost vaší páteře, přes posílení středu těla a rozpohybování pánve, až po protažení hamstringů.
 • Nejdůležitější dýchací techniku představuje dech zvaný bhastrika (tzv. dmychadlo). Jedná se o dynamický, silný břišní dech, který masíruje břišní orgány a revitalizuje celou tuto oblast. Protože se zde nachází také vaječníky a vejcovody, je to právě toto dechové cvičení, které zvyšuje šance otěhotnění. Ženy často díky špatné technice dýchání přivádí vzduch pouze do hrudníku. Pokud k tomu přidají ještě stres, dýchají povrchově, nepravidelně a rychle. Tím dochází k tomu, že celá oblast břicha zůstává nedokysličená a nevyživená.
 • Na pročištění plic a zvětšování jejich kapacity se používá tzv. dech udždžají. Ten velice účinně masíruje oblast krku, a tím i štítné žlázy.
 • Hormonální jóga dále staví na tibetské technice pro práci s energií. Jedná se o mentální techniku, která soustředěním pozornosti na některou ze žláz s vnitřní sekrecí podporuje celkový účinek cvičení.
 • Jógoví mistři říkají, že 20 minut hluboké relaxace odpovídá dvěma hodinám spánku. Rytmus našeho života tvoří dvě hlavní části: aktivita a odpočinek. Pro techniku hluboké relaxace, která zharmonizuje naše emoce a odvádí stres, provádíme tzv. jógu nidra.

Zásady správného cvičení hormonální jógy

 • Pokud máte zdravotní problémy, konzultujte cvičení hormonální jógy s vaším lékařem.
 • Sestava hormonální jógy funguje jako celek. Neměňte proto pořadí cviků a žádné nevynechávejte, pokud k tomu nemáte zdravotní nebo jiný důvod. S vhodnými alternativami cviků vám vždy poradí certifikovaná lektorka.
 • Cvičte vždy všechny části sestavy dohromady, nepodceňujte důležitost závěrečné harmonizace.
 • Cvičte v pohodlném oblečení a naboso.
 • Cvičte ráno nebo během dne, hodinu po snídani nebo 2 hodiny po obědě nebo večeři. Cvičení pozdě večer se vyhýbejte, mohlo by vás aktivovat natolik, že se mohou objevit problémy s usínáním. Večer před spaním proto raději cvičte antistresová a dechová cvičení, která nemusíte cvičit v kombinaci s celou sestavou.
 • Snažte se cvičit alespoň 3x týdně.
 • Cvičit můžete i během menstruace, jen vynechejte některé pozice podle doporučení instruktorky.
 • Sestavu mohou cvičit i dívky. Pokud už menstruují, neexistují žádná omezení. Pro nemenstruující se vynechávají cviky na aktivaci vaječníků. Po odeznění příznaků Dinah Rodrigues doporučuje přejít na klasickou jógu.
 • Cvičte s potěšením, uvolněně a ideálně bez přehnaných očekávání.

Zaujala vás hormonální jóga? Začněte hned!

Cvičíte-li pravidelně, účinky hormonální jógy na sebe nenechají dlouho čekat. Bolestivá menstruace vymizí po dvou měsících cvičení, chybějící menstruace nebo ovulace se dostaví po 4 týdnech, návaly horka ustoupí po několika dnech.  Efekt lepší nálady a srovnané psychiky poznáte hned po cvičení, stejně jako odvodnění těla a nastartování lymfatického a energetického systému. Přečtěte si, jak hormonální jóga pomohla přímo mým klientkám.

Jak už asi samy vnímáte, hormonální jóga je mocná a pomáhá. Pokud se pro ni rozhodnete, najděte si vhodný kurz, naučte se celou sestavu a vyčleňte si 30 minut obden jen samy pro sebe. Vybírejte si pouze lekce od certifikovaných lektorek hormonální jógy.

Velké změny se nestávají přes noc a návyky se nemění okamžitě, ale pokud vydržíte, celý váš život se transformuje k lepšímu. Tak to pojďte zkusit!

Co je hormonální jóga a jak funguje?

Hormonální jóga dokáže pomoci ženám v různých věkových kategoriích s mnoha obtížemi.

Slyšeli jste už o hormonální józe? Tato jógová sestava, kterou vytvořila brazilka Dinah Rodrigues, vychází z klasické jógy, ale zaměřuje se specificky na fyziologii ženského hormonálního systému. A s čím souvisí ženské hormony? Třeba s menstruací a ženskými pohlavními orgány, těhotenstvím, menopauzou, výkyvy nálad, ale i s hezkou pletí a zdravými vlasy. Ženy, které mají diagnostikované problémy se štítnou žlázou vědí své. Přečtěte si více o hormonální józe a zjistěte, jestli by mohla být vhodná i pro vás.

Hormonální jóga je ucelená sestava cviků, která harmonizuje hladiny hormonů v těle a pomáhá s dysfunkcemi rozmnožovací a endokrinní soustavy. Jen málokterý jiný styl jógy takto efektivně kombinuje fyzické cvičení a dechové i relaxační techniky. Tím, že je její působení na hormonální systém účinnější než u klasické jógy, výsledky se dostavují rychle. Velmi rychle.

Hormonální jóga dokáže pomoci ženám v různých věkových kategoriích s mnoha obtížemi. Ženy si k ní nejčastěji nacházejí cestu, když je trápí nepříjemné projevy menopauzy nebo ji chtějí oddálit. Dále se tímto cvičením zbavíte bolestivé nebo nepravidelné menstruace, PMS, dlouhodobého stresu nebo jen zlepšíte kvalitu svých vlasů, nehtů a pleti. Hormonální jóga ale pomáhá i s mnohem závažnějšími problémy, takže díky ní vyléčíte polycystické vaječníky, různé cysty a myomy, pomůžete špatně fungující štítné žláze nebo také zvýšíte svoji šanci otěhotnět.

Co způsobuje, že tato speciální forma cvičení tak neuvěřitelně rychle funguje?

Požadovaný efekt se dostavuje tím, že při cvičení dochází k „masáži“ vybraných vnitřních orgánů v různých jógových pozicích. Tato speciální masáž se provádí pomocí jógových dechových technik v kombinaci se cviky, během kterých se daná žláza fyzicky jemně stlačuje nebo naopak protahuje. Cvičením se posilují a znovu aktivují především vaječníky, štítná žláza, nadledvinky a hypofýza.

Hormonální jóga působí nejen na tyto žlázy, ale na lidské tělo komplexně. Její cvičení zlepšuje lidskou psychiku a pozitivně působí na naši mysl, energetický systém i emoce. Častou příčinu vzniku závažných fyzických a psychických chorob představuje nadměrný a dlouhodobý stres. Hormonální jóga pomáhá vylučovat tyto následky stresu v podobě toxinů z těla, čím se stává účinným nástrojem k celkovému zlepšení kvality života a prevenci různých civilizačních chorob.

Od řešení menopauzy až k hormonální józe

Cvičení hormonální jógy nepředstavuje žádný aktuální módní výstřelek. Její autorka Dinah Rodrigues (*1927) sestavila tyto cviky a techniky již před více než třiceti lety. V této době se zabývala zejména menopauzou a jejímu oddálení, ke kterému by nebyly potřeba žádné léky ani bylinky. Na základě svých zkušeností postupně vytvořila propracovanou sestavu cviků a technik, které pravidelně konzultovala s odbornou veřejností, zejména s lékaři, fyzioterapeuty, gynekology a také jógovými mistry. Tato série cviků se zapsala do světa jógy jako Hormonální jógová terapie pro menopauzu, dnes již známá především pod názvem hormonální jóga podle Dinah Rodrigues.

Jak poznáte tu “pravou” hormonální jógu?

Hormonální jóga dokáže pomoci ženám v různých věkových kategoriích s mnoha obtížemi.

Nevíte, která hormonální jóga je ta pravá? Není se čemu divit. Na internetu a sociálních sítích se objevuje mnoho videí s různými ukázkami právě této jógy. Hormonální jóga s ověřenými účinky, kterou Brazilka Dinah Rodrigues vyvinula a kterou si chrání autorskými právy, představuje předem danou sestavu. Tato sestava není veřejně dostupná a ženy by ji měly cvičit kompletní a beze změn.

Dinah Rodrigues uděluje oprávnění učit tento druh jógy pouze lektorům, které sama vyškolila. Ti se potom mohou prokázat certifikátem o absolvování jejího kurzu. Certifikaci každé lektorky hormonální jógy nejsnadněji najdete přímo na jejich webových stránkách. Při výběru kurzu hormonální jógy si vybírejte pouze mezi certifikovanými lektory, protože jedině ti vám zaručí kvalitu kurzu.

Lektoři nesmí sestavu hormonální jógy veřejně publikovat, takže cokoliv najdete volně dostupné na internetu, nepochází od certifikovaného lektora. Tato různá cvičení tím pádem nemusí přinést takové výsledky, které od nich očekáváte. Od ledna roku 2022 Dinah Rodriguez povolila lektorkám předcvičovat také online, nicméně i nadále nesmí jakékoliv materiály šířit veřejně na sociálních sítích a jiných podobných platformách.

Pokud se rozhodnete cvičit přímo se mnou, určitě využijte možnost objednat si kompletní online kurz hormonální jógy. Nebo můžete začít s rozcvičkou hormonální jógy.

CERTIFIKOVANÁ HORMONÁLNÍ JÓGA NAPODOBENINY HORMONÁLNÍ JÓGY
Vždy najdete uvedenou jako hormonální jógová terapie (nebo hormonální jóga) podle Dinah Rodriguez V názvu ani podrobnostech nenajdete informace o spojitosti s její autorkou 
Ucelená sestava cviků s cíleným pořadím Různé kombinace cviků z klasické jógy
Dynamický druh jógy Rozmanitá dynamika od pomalé až k rychlé
Zapojena  intenzivně bhastrika (břišní dech) s cílením na žlázy s vnitřní sekrecí Bez bhastriky a cílení na žlázy s vnitřní sekrecí
Může lektorovat pouze certifikovaná lektorka přímo od autorky Dinah Rodriguess Může lektorovat kterákoliv lektorka nebo lektor jógy

Sestava hormonální jógy

Z praktického hlediska se sestava hormonální jógy skládá ze 4 částí:

 1. Úvodní cviky, která vás zahřejí, protáhnou a připraví tělo na následné cvičení
 2. Každodenní sestava daných cviků
 3. Závěrečná harmonizace a relaxační techniky, kterými se vaše tělo i mysl zklidní
 4. Dechové a antistresové cviky, které můžete cvičit mimo doporučenou sestavu

Hormonální jógu a celou její sestavu ideálně cvičte nejméně 3x týdně. Tento interval přizpůsobujte tomu, jak se po cvičení cítíte a s jak závažnými zdravotními problémy se potýkáte. Dechová a antistresová cvičení praktikujte kdykoli cítíte stres a nepohodu.

Základní prvky sestavy hormonální jógy

 • Základ fyzických cviků stojí na hatha jógových asánách. Při cvičení používáme buď statické nebo dynamické pozice, které celkově působí na pohybový aparát, svaly, nervový systém a vnitřní orgány včetně žláz. Jedná se o opravdu jednoduché cviky, které zvládnete i bez předchozí zkušenosti s jógou. Pokud máte jakékoliv omezení (kolena, kyčle, výhřez ploténky atp.), můžete vyzkoušet modifikace cviku přizpůsobené vašim konkrétním možnostem. Cviků se v sestavě nachází celkem 21 od pozic zaměřených na pružnost vaší páteře, přes posílení středu těla a rozpohybování pánve, až po protažení hamstringů.
 • Nejdůležitější dýchací techniku představuje dech zvaný bhastrika (tzv. dmychadlo). Jedná se o dynamický, silný břišní dech, který masíruje břišní orgány a revitalizuje celou tuto oblast. Protože se zde nachází také vaječníky a vejcovody, je to právě toto dechové cvičení, které zvyšuje šance otěhotnění. Ženy často díky špatné technice dýchání přivádí vzduch pouze do hrudníku. Pokud k tomu přidají ještě stres, dýchají povrchově, nepravidelně a rychle. Tím dochází k tomu, že celá oblast břicha zůstává nedokysličená a nevyživená.
 • Na pročištění plic a zvětšování jejich kapacity se používá tzv. dech udždžají. Ten velice účinně masíruje oblast krku, a tím i štítné žlázy.
 • Hormonální jóga dále staví na tibetské technice pro práci s energií. Jedná se o mentální techniku, která soustředěním pozornosti na některou ze žláz s vnitřní sekrecí podporuje celkový účinek cvičení.
 • Jógoví mistři říkají, že 20 minut hluboké relaxace odpovídá dvěma hodinám spánku. Rytmus našeho života tvoří dvě hlavní části: aktivita a odpočinek. Pro techniku hluboké relaxace, která zharmonizuje naše emoce a odvádí stres, provádíme tzv. jógu nidra.

Zásady správného cvičení hormonální jógy

 • Pokud máte zdravotní problémy, konzultujte cvičení hormonální jógy s vaším lékařem.
 • Sestava hormonální jógy funguje jako celek. Neměňte proto pořadí cviků a žádné nevynechávejte, pokud k tomu nemáte zdravotní nebo jiný důvod. S vhodnými alternativami cviků vám vždy poradí certifikovaná lektorka.
 • Cvičte vždy všechny části sestavy dohromady, nepodceňujte důležitost závěrečné harmonizace.
 • Cvičte v pohodlném oblečení a naboso.
 • Cvičte ráno nebo během dne, hodinu po snídani nebo 2 hodiny po obědě nebo večeři. Cvičení pozdě večer se vyhýbejte, mohlo by vás aktivovat natolik, že se mohou objevit problémy s usínáním. Večer před spaním proto raději cvičte antistresová a dechová cvičení, která nemusíte cvičit v kombinaci s celou sestavou.
 • Snažte se cvičit alespoň 3x týdně.
 • Cvičit můžete i během menstruace, jen vynechejte některé pozice podle doporučení instruktorky.
 • Sestavu mohou cvičit i dívky. Pokud už menstruují, neexistují žádná omezení. Pro nemenstruující se vynechávají cviky na aktivaci vaječníků. Po odeznění příznaků Dinah Rodrigues doporučuje přejít na klasickou jógu.
 • Cvičte s potěšením, uvolněně a ideálně bez přehnaných očekávání.

Zaujala vás hormonální jóga? Začněte hned!

Cvičíte-li pravidelně, účinky hormonální jógy na sebe nenechají dlouho čekat. Bolestivá menstruace vymizí po dvou měsících cvičení, chybějící menstruace nebo ovulace se dostaví po 4 týdnech, návaly horka ustoupí po několika dnech.  Efekt lepší nálady a srovnané psychiky poznáte hned po cvičení, stejně jako odvodnění těla a nastartování lymfatického a energetického systému. Přečtěte si, jak hormonální jóga pomohla přímo mým klientkám.

Jak už asi samy vnímáte, hormonální jóga je mocná a pomáhá. Pokud se pro ni rozhodnete, najděte si vhodný kurz, naučte se celou sestavu a vyčleňte si 30 minut obden jen samy pro sebe. Vybírejte si pouze lekce od certifikovaných lektorek hormonální jógy.

Velké změny se nestávají přes noc a návyky se nemění okamžitě, ale pokud vydržíte, celý váš život se transformuje k lepšímu. Tak to pojďte zkusit!

Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho!