Můj průvodce mezi druhy jógy

Připravila jsem pro vás přehled 11 stylů jógy, na které můžete v jógových studiích narazit. Pak už je na vás si vybrat a vyzkoušet, která vám bude sedět.

Hatha, vinyasa, hormonální, power… jak se v tom všem vyznat?

Připravila jsem pro vás přehled 13 stylů jógy, na které můžete v jógových studiích narazit. Pak už je na vás si vybrat a vyzkoušet, která vám bude sedět.

Nejdříve obecně. JÓGA v sanskrtu znamená spojení. Slýcháme, že všechno je se vším propojené, že všechno se nás nějakým způsobem dotýká a ovlivňuje nás.

Celý náš život je vlastně o jakémsi vyvažování, o hledání rovnováhy, harmonie, svého středu. Každý po této harmonii bytostně toužíme. Pokud se z rovnováhy vychýlíme, věřím, že můžeme pro to, aby se to opět změnilo, něco sami udělat.  Jóga nám nabízí jednu z možných cest. Nabízí nám konkrétní nástroje.

To, že jóga není jen o samotném cvičení, asi tušíme. Nejde jen o tělesná cvičení nebo pozice, ale také o dýchací techniky, koncentrační a relaxační cvičení. V józe se můžeme setkat i s očistnými postupy na detoxikaci těla a mysli. Obsahuje také zásady a doporučení, jak se chovat k sobě i k ostatním.

Jóga představuje kombinaci fyzické a psychické aktivity, která přináší dobré fyzické prospívání, snížení stresu a úzkostí. Podívejme se na to, na co se jednotlivé typy jógy více zaměřují.

 

1. Hatha jóga

Jedná se o základní, tradiční styl jógy, alespoň z pohledu západního. Tento klidný a nenáročný druh jógy se nabízí jako dobrá volba pro začátečníky. Tato forma jógy funguje pro ty, kteří chtějí v pomalejším tempu posílit a protáhnout svoje tělo a také uklidnit mysl.

2. Aštanga jóga (Ashtanga vinyasa)

Aštanga je dynamickým, silovějším druhem jógy. Skládá se z přesně stanovených sérií – posloupností pozic. Charakterizuje ji to, že pozici měníte vždy s každým dechem, a proto i v o něco rychlejším tempu. Využívá se zde plný jógový dech udždžájí. Tento druh zlepšuje oběhový systém a dá se při ní zhubnout. Hodí se pro lidi, kteří už mají předchozí zkušenost s cvičením jógy. Na hodinách této jógy často uvidíte i muže. Aštanga jóga má tisícileté kořeny v opravdové tradici. Do dnešního světa ji přinesl Sri K. Patabhi Jois,

3. Hormonální jóga (Hormonální jógová terapie podle Dinah Rodrigues)

Hormonální jóga je formou terapeutické jógy a jak napovídá název, má za cíl balancovat hormony v lidském těle (např. hormony štítné žlázy, hypofýzy, vaječníků, nadledvinek, …), čímž se zlepšuje funkce celého těla. Jedná se o ucelené sestavy, jejichž cvičení přináší rychlé výsledky. Tento systém se zaměřuje na práci s energií, posiluje, oživuje a harmonizuje fyzické i energetické tělo. Právě tím uvádí do rovnováhy i náš hormonální systém, také celkově zvyšuje flexibilitu, vitalitu a omlazuje. Hormonální jóga, jejíž autorkou je Dinah Rodrigues, obsahuje 3 sestavy: pro ženy, pro muže a pro diabetiky. 

Máte-li chuť seznámit se s hormonální jógou, můžete se hned naučit její rozcvičku.

4. Vinyasa (Vinjása) flow jóga

Tento druh se zaměřuje na cvičení jógy v plynutí s dechem. V průběhu celé lekce je praktikována dechová technika (udždžájí). Jedná se o dynamické cvičení, které začíná pozdravem slunci, do kterého se vkládají další pozice z klasické jógy. Vinyasa jóga předpokládá určitou znalost jednotlivých pozic, je tedy vhodná pro ty, kteří již mají pár lekcí za sebou.

5. Power jóga

Power jóga je nejnovější styl jógy, který vychází z hatha jógy. Tato silová a zároveň dynamická sestava jednotlivých jógových ásan se synchronicky slaďuje s dechem. Pracuje se s vlastní váhou, která posílí vnější i vnitřní svaly, odbourává svalové napětí, tvaruje postavu a zlepšuje kondici. Pokud s power jógou nemáte žádné zkušenosti, je dobré jít na kurz určený pro začátečníky.

6. Hot jóga (Bikram jóga)

Bikram jógu uvítají hlavně milovníci tepla. Tento styl se totiž praktikuje ve vyhřívané místnosti, kde teplota dosahuje kolem 40 stupňů. Díky této vyšší teplotě v místnosti pomáhá zlepšovat naši flexibilitu. Teplo povzbuzuje pocení pro detoxikaci, zvyšuje tepovou frekvence pro náročnější aerobní praxi a také působí preventivně před svalovými poraněními. Tento styl doporučuji pro všechny, kteří netrpí vážným onemocněním. Nehodí se ale pro děti do 13 let.

7. Těhotenská jóga (Gravid jóga)

Těhotenská jóga se v posledních letech těší velké popularitě, a právem byla vyvinuta speciálně pro těhotné ženy, případně pro ženy, které chtějí cvičit hned po porodu. Měla by vás lépe naladit na “spolupráci” se svým miminkem a naučit vás, jak cvičit, abyste zpružnily své tělo pro co nejpřirozenější porod. Zbavuje bolesti zad a otoků, posiluje pánevní dno a učí těhotné, jak správně dýchat a relaxovat. Je vhodná pro těhotné ženy od druhého trimestru.

8. Obličejová jóga

Díky obličejové józe můžeme oddálit přirozené projevy stárnutí. Gravitace ovlivňuje naše tělo včetně obličeje. Stářím se také zpomaluje obměna kůže a snižuje se její kvalita.  Obličejová jóga představuje kombinaci velice jednoduchých a účinných jógových cvičení, masáží a vědomého dýchání. Lze ji praktikovat bez ohledu na věk, kdykoli a kdekoli.

9. Kundalini jóga

Kundalini jóga v sobě spojuje kompletní systém cviků, sestav, dýchání, zvuků, meditací a filozofie. Její prvotní snahou je naučit se způsob probuzení kundalini energie. K tomuto účelu využívá různé techniky na pročištění energetického systému. Kvůli volnému proudění energie v těle se zaměřuje na ásany s dlouhými výdržemi, dechové techniky se zadržováním dechu i mantry. Přestože téměř všechny druhy jógy hovoří o spojení mezi tělem a duší, o proudění energie a o očistě na všech úrovních, v kundalini józe jsou tyto prvky ještě výraznější.

10. Office jóga

Office jóga skvěle kompenzuje sedavý životní styl, stres a napětí z práce. Máte sedavé zaměstnání a potřebujete se po práci protáhnout? Pak je tato jóga přesně pro vás. Příznivých účinků jógy na naše zdraví byste našli mnoho, v první řadě je to však způsob péče o sebe a preventivního předcházení různých problémů spojených s prací za počítačem, dlouhými hodinami stání nebo řízení.

11. Jin Jóga

V této pomalé a klidné józe se drží pozice určitý čas, od 1 do 5 min za účelem uvolnění fascie (svalový obal, který se nachází těsně pod pokožkou a ve kterém pracují naše svaly). Tímto uvolněním dochází k celkové relaxaci, ale i k otevření starších schovaných bloků. S Jin jógou nejsnadněji vstoupíte do světa meditace a najdete účinného pomocníka při hektickém či stresujícím období.  Toto cvičení by nemělo zcela nahradit “jangové” dynamičtější cvičení, ale mělo by přinášet harmonii a vyváženost k dynamickým sportům.

12. Jóga pro zdravá záda

Hlavním cílem cvičení je prevence a odstranění bolesti zad. Jóga pro zdravá záda je forma kompenzačního cvičení, která kloubí prvky jógy s prvky pro uvolnění bolavé páteře, protažení zkrácených svalů trupu a posílení v místech, kde jsou svaly naopak ochablé, nefunkční a neposkytují tak trupu dobrou oporu.
Na lekci se střídají průpravná cvičení z jógy společně s fyzioterapeutickými prvky, se cvičením s pomůckami a s relaxací. Pravidelným cvičením Vás pak zbaví bolesti. Lekce je vhodná pro každého bez ohledu na věk nebo tělesnou kondici.

13. Čakra jóga

Lekce, které vám ukážou, že život je stejně barevný stejně jako duha. Čakra jóga se řadí mezi tradičnější styly jógy. Vychází ze staroindického učení o tom, že každý člověk má několik energetických center, která jsou zodpovědná za funkci vnitřních orgánů, ale také za duchovní a spirituální schopnosti. Pomocí tělesného cvičení je možné tato centra, čakry, harmonizovat a uvádět do rovnováhy. V průběhu hodiny jógové praxe se pozornost zaměřuje zpravidla pouze na jedinou čakru. Té se pak věnují speciálně zkombinované ásany, dechová cvičení a nebo mantry. Doporučuji ji všem, kteří chtějí nahlédnout pod povrch, kteří se nebojí otevřít mysl a vidět do šíře i hloubky a především, nebát se setkat i se svým stínem. Protože my si posvítíme a stín se může rozplynout

Věděli jste, že máme lekce jógy pro různé věkové kategorie. Pokud máte doma dítě a chcete pro něj smysluplný pohyb, dopřejte mu dětskou jógu. Na lekcích se děti naučí lépe ovládat své tělo, zlepší své motorické dovednosti a koncentraci. Dospívající pak můžou vyzkoušet lekce tzv. teen jógy. Lekce  je určena pro teenagery ve věku 13-18 let, které láká jóga nebo podobná fyzická aktivita, ale na lekcích pro dospělé by se necítili komfortně. Jste-li ve věku seniorském či máte doma babičku či dědečka, skvělou volbou jsou lekce jógy pro seniory.

Je nutné zdůraznit, že na lekcích jógy každý cvičí dle svých možností. Velikou chybou je pokoušet se překonat své limity a příliš usilovat. Poslouchejte své tělo a buďte k němu ohleduplní. V případě zdravotních potíží je nezbytné o nich informovat lektora.

Oslovil vás některý styl jógy? Vyberte si studio a hurá na lekci. Jen z vlastní zkušenosti poznáte, který styl a jaké tempo vám vyhovuje nejlépe.
Přeji ať se krásně cvičí.

Můj průvodce mezi druhy jógy

Připravila jsem pro vás přehled 11 stylů jógy, na které můžete v jógových studiích narazit. Pak už je na vás si vybrat a vyzkoušet, která vám bude sedět.

Hatha, vinyasa, hormonální, power… jak se v tom všem vyznat?

Připravila jsem pro vás přehled 13 stylů jógy, na které můžete v jógových studiích narazit. Pak už je na vás si vybrat a vyzkoušet, která vám bude sedět.

Nejdříve obecně. JÓGA v sanskrtu znamená spojení. Slýcháme, že všechno je se vším propojené, že všechno se nás nějakým způsobem dotýká a ovlivňuje nás.

Celý náš život je vlastně o jakémsi vyvažování, o hledání rovnováhy, harmonie, svého středu. Každý po této harmonii bytostně toužíme. Pokud se z rovnováhy vychýlíme, věřím, že můžeme pro to, aby se to opět změnilo, něco sami udělat.  Jóga nám nabízí jednu z možných cest. Nabízí nám konkrétní nástroje.

To, že jóga není jen o samotném cvičení, asi tušíme. Nejde jen o tělesná cvičení nebo pozice, ale také o dýchací techniky, koncentrační a relaxační cvičení. V józe se můžeme setkat i s očistnými postupy na detoxikaci těla a mysli. Obsahuje také zásady a doporučení, jak se chovat k sobě i k ostatním.

Jóga představuje kombinaci fyzické a psychické aktivity, která přináší dobré fyzické prospívání, snížení stresu a úzkostí. Podívejme se na to, na co se jednotlivé typy jógy více zaměřují.

 

1. Hatha jóga

Jedná se o základní, tradiční styl jógy, alespoň z pohledu západního. Tento klidný a nenáročný druh jógy se nabízí jako dobrá volba pro začátečníky. Tato forma jógy funguje pro ty, kteří chtějí v pomalejším tempu posílit a protáhnout svoje tělo a také uklidnit mysl.

2. Aštanga jóga (Ashtanga vinyasa)

Aštanga je dynamickým, silovějším druhem jógy. Skládá se z přesně stanovených sérií – posloupností pozic. Charakterizuje ji to, že pozici měníte vždy s každým dechem, a proto i v o něco rychlejším tempu. Využívá se zde plný jógový dech udždžájí. Tento druh zlepšuje oběhový systém a dá se při ní zhubnout. Hodí se pro lidi, kteří už mají předchozí zkušenost s cvičením jógy. Na hodinách této jógy často uvidíte i muže. Aštanga jóga má tisícileté kořeny v opravdové tradici. Do dnešního světa ji přinesl Sri K. Patabhi Jois,

3. Hormonální jóga (Hormonální jógová terapie podle Dinah Rodrigues)

Hormonální jóga je formou terapeutické jógy a jak napovídá název, má za cíl balancovat hormony v lidském těle (např. hormony štítné žlázy, hypofýzy, vaječníků, nadledvinek, …), čímž se zlepšuje funkce celého těla. Jedná se o ucelené sestavy, jejichž cvičení přináší rychlé výsledky. Tento systém se zaměřuje na práci s energií, posiluje, oživuje a harmonizuje fyzické i energetické tělo. Právě tím uvádí do rovnováhy i náš hormonální systém, také celkově zvyšuje flexibilitu, vitalitu a omlazuje. Hormonální jóga, jejíž autorkou je Dinah Rodrigues, obsahuje 3 sestavy: pro ženy, pro muže a pro diabetiky. 

Máte-li chuť seznámit se s hormonální jógou, můžete se hned naučit její rozcvičku.

4. Vinyasa (Vinjása) flow jóga

Tento druh se zaměřuje na cvičení jógy v plynutí s dechem. V průběhu celé lekce je praktikována dechová technika (udždžájí). Jedná se o dynamické cvičení, které začíná pozdravem slunci, do kterého se vkládají další pozice z klasické jógy. Vinyasa jóga předpokládá určitou znalost jednotlivých pozic, je tedy vhodná pro ty, kteří již mají pár lekcí za sebou.

5. Power jóga

Power jóga je nejnovější styl jógy, který vychází z hatha jógy. Tato silová a zároveň dynamická sestava jednotlivých jógových ásan se synchronicky slaďuje s dechem. Pracuje se s vlastní váhou, která posílí vnější i vnitřní svaly, odbourává svalové napětí, tvaruje postavu a zlepšuje kondici. Pokud s power jógou nemáte žádné zkušenosti, je dobré jít na kurz určený pro začátečníky.

6. Hot jóga (Bikram jóga)

Bikram jógu uvítají hlavně milovníci tepla. Tento styl se totiž praktikuje ve vyhřívané místnosti, kde teplota dosahuje kolem 40 stupňů. Díky této vyšší teplotě v místnosti pomáhá zlepšovat naši flexibilitu. Teplo povzbuzuje pocení pro detoxikaci, zvyšuje tepovou frekvence pro náročnější aerobní praxi a také působí preventivně před svalovými poraněními. Tento styl doporučuji pro všechny, kteří netrpí vážným onemocněním. Nehodí se ale pro děti do 13 let.

7. Těhotenská jóga (Gravid jóga)

Těhotenská jóga se v posledních letech těší velké popularitě, a právem byla vyvinuta speciálně pro těhotné ženy, případně pro ženy, které chtějí cvičit hned po porodu. Měla by vás lépe naladit na “spolupráci” se svým miminkem a naučit vás, jak cvičit, abyste zpružnily své tělo pro co nejpřirozenější porod. Zbavuje bolesti zad a otoků, posiluje pánevní dno a učí těhotné, jak správně dýchat a relaxovat. Je vhodná pro těhotné ženy od druhého trimestru.

8. Obličejová jóga

Díky obličejové józe můžeme oddálit přirozené projevy stárnutí. Gravitace ovlivňuje naše tělo včetně obličeje. Stářím se také zpomaluje obměna kůže a snižuje se její kvalita.  Obličejová jóga představuje kombinaci velice jednoduchých a účinných jógových cvičení, masáží a vědomého dýchání. Lze ji praktikovat bez ohledu na věk, kdykoli a kdekoli.

9. Kundalini jóga

Kundalini jóga v sobě spojuje kompletní systém cviků, sestav, dýchání, zvuků, meditací a filozofie. Její prvotní snahou je naučit se způsob probuzení kundalini energie. K tomuto účelu využívá různé techniky na pročištění energetického systému. Kvůli volnému proudění energie v těle se zaměřuje na ásany s dlouhými výdržemi, dechové techniky se zadržováním dechu i mantry. Přestože téměř všechny druhy jógy hovoří o spojení mezi tělem a duší, o proudění energie a o očistě na všech úrovních, v kundalini józe jsou tyto prvky ještě výraznější.

10. Office jóga

Office jóga skvěle kompenzuje sedavý životní styl, stres a napětí z práce. Máte sedavé zaměstnání a potřebujete se po práci protáhnout? Pak je tato jóga přesně pro vás. Příznivých účinků jógy na naše zdraví byste našli mnoho, v první řadě je to však způsob péče o sebe a preventivního předcházení různých problémů spojených s prací za počítačem, dlouhými hodinami stání nebo řízení.

11. Jin Jóga

V této pomalé a klidné józe se drží pozice určitý čas, od 1 do 5 min za účelem uvolnění fascie (svalový obal, který se nachází těsně pod pokožkou a ve kterém pracují naše svaly). Tímto uvolněním dochází k celkové relaxaci, ale i k otevření starších schovaných bloků. S Jin jógou nejsnadněji vstoupíte do světa meditace a najdete účinného pomocníka při hektickém či stresujícím období.  Toto cvičení by nemělo zcela nahradit “jangové” dynamičtější cvičení, ale mělo by přinášet harmonii a vyváženost k dynamickým sportům.

12. Jóga pro zdravá záda

Hlavním cílem cvičení je prevence a odstranění bolesti zad. Jóga pro zdravá záda je forma kompenzačního cvičení, která kloubí prvky jógy s prvky pro uvolnění bolavé páteře, protažení zkrácených svalů trupu a posílení v místech, kde jsou svaly naopak ochablé, nefunkční a neposkytují tak trupu dobrou oporu.
Na lekci se střídají průpravná cvičení z jógy společně s fyzioterapeutickými prvky, se cvičením s pomůckami a s relaxací. Pravidelným cvičením Vás pak zbaví bolesti. Lekce je vhodná pro každého bez ohledu na věk nebo tělesnou kondici.

13. Čakra jóga

Lekce, které vám ukážou, že život je stejně barevný stejně jako duha. Čakra jóga se řadí mezi tradičnější styly jógy. Vychází ze staroindického učení o tom, že každý člověk má několik energetických center, která jsou zodpovědná za funkci vnitřních orgánů, ale také za duchovní a spirituální schopnosti. Pomocí tělesného cvičení je možné tato centra, čakry, harmonizovat a uvádět do rovnováhy. V průběhu hodiny jógové praxe se pozornost zaměřuje zpravidla pouze na jedinou čakru. Té se pak věnují speciálně zkombinované ásany, dechová cvičení a nebo mantry. Doporučuji ji všem, kteří chtějí nahlédnout pod povrch, kteří se nebojí otevřít mysl a vidět do šíře i hloubky a především, nebát se setkat i se svým stínem. Protože my si posvítíme a stín se může rozplynout

Věděli jste, že máme lekce jógy pro různé věkové kategorie. Pokud máte doma dítě a chcete pro něj smysluplný pohyb, dopřejte mu dětskou jógu. Na lekcích se děti naučí lépe ovládat své tělo, zlepší své motorické dovednosti a koncentraci. Dospívající pak můžou vyzkoušet lekce tzv. teen jógy. Lekce  je určena pro teenagery ve věku 13-18 let, které láká jóga nebo podobná fyzická aktivita, ale na lekcích pro dospělé by se necítili komfortně. Jste-li ve věku seniorském či máte doma babičku či dědečka, skvělou volbou jsou lekce jógy pro seniory.

Je nutné zdůraznit, že na lekcích jógy každý cvičí dle svých možností. Velikou chybou je pokoušet se překonat své limity a příliš usilovat. Poslouchejte své tělo a buďte k němu ohleduplní. V případě zdravotních potíží je nezbytné o nich informovat lektora.

Oslovil vás některý styl jógy? Vyberte si studio a hurá na lekci. Jen z vlastní zkušenosti poznáte, který styl a jaké tempo vám vyhovuje nejlépe.
Přeji ať se krásně cvičí.

Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho!